Krieg am Niederrhein – Film, febr & maart

Kranenburg (D), februari 1945
KRIEG AM NIEDERRHEIN
“The Battle to end the War”
Nationaal Bevrijdingsmuseum 1944-1945
Februari & maart 2012
De nog in prima staat verkerende Duitse film ‘Krieg am Niederrhein’, aangevuld met beelden van geallieerde oorlogscorrespondenten, verbeeldt op zinderende wijze de aanval op het Rijnland, waarbij volgens de laatste gegevens 500.000 geallieerde soldaten het op 8 februari 1945 opnamen tegen de Duitse verdediging. In zes weken tijd groeide dit aantal uit tot een geallieerde troepenmacht van meer dan 1 miljoen soldaten. De Wehrmacht was uiteindelijk kansloos en daarmee viel de beslissing aan het Duitse Westfront.
De strijd om de Niederrhein past zonder enige twijfel in het rijtje van Stalingrad en Normandië. Lange tijd is deze slag door zowel de Nederlandse als Duitse historici vergeten; in Nederland onder andere door het primaat van de Hongerwinter, in Duitsland door de aandacht voor het Oostfront en Berlijn.
Inmiddels weten we door recent onderzoek van jonge historici veel beter. Nooit eerder werd vanaf Nederlands grondgebied een offensief ingezet van zulk een omvang. Onvoorstelbare hoeveelheden manschappen, voertuigen, munitie, brandstof en voedsel werden in het gebied geperst. Het gebied werd spil en draaipunt aan het einde van de Tweede Wereldoorlog. “Een grandioos schouwspel, door de duivel zelf uitgevonden”, zo berichtte de Amerikaanse oorlogsverslaggever James McCarthy over de slag in het grensgebied. De befaamde historicus W. Denis Whitaker wist het zeker, dit was: “The battle to end the war”. Hier trok de oorlog alle registers open: invasie, trommelvuur, man tot man gevechten, tankslagen, bom- bardementen, amfibische operaties en luchtlandingen. Records werden gebroken. In de film worden ook de enorme gevolgen voor de Nederlandse en Duitse burgerbevolking en de verwoestingen van de Niederrhein zichtbaar: onder andere de ravages in het platge- bombardeerde Kleve, Emmerich en Wesel, de verwoestingen in het Rijk van Nijmegen en in de gehele grensstreek van Gelderland en Noord-Limburg. De balans van het Rijnlandoffensief na die zes weken: 25.000 geallieerden waren gesneuveld of gewond geraakt. De verliezen aan de Duitse kant worden geschat op meer dan 60.000 man.
Het Nationaal Bevrijdingsmuseum 1944-1945 vertoont in februari en maart 2012 een reeks filmvoorstellingen van de klassieker ‘Krieg am Niederrhein’. Dit jaar is het precies 67 jaar geleden dat het Rijnlandoffensief van start ging: de grootscheepse aanval van de geallieerden op de Niederrhein vanuit het Nederlands-Duitse grensgebied. Van de start van Operatie Veritable op 8 februari 1945 tot en met de oversteek van de Rijn op 23/24 maart 1945.
De film wordt vertoond in het comfortabele bioscoopzaaltje van het museum, waar enige tijd geleden de authentieke stoelen geplaatst werden van de voormalige Scalabioscoop die begin jaren ’50 in Nijmegen werd gebouwd. Aan elke voorstelling gaat een korte historische inleiding vooraf, verzorgd door deskundigen van het Bevrijdingsmuseum.
Data en tijden:
. Zondagen: 12 en 26 februari en 4, 11, 18 en 25 maart. 14.00-17.00 uur (incl. pauze).
. Dinsdagen: 7, 14 en 28 februari en 6, 13 en 20 maart. 19.30-22.30 uur (incl. pauze). Zaal open
vanaf 19.00 uur.
. Donderdagen: 9, 16, 23 februari en 1, 8, 15 en 22 maart. 14.00-17.00 uur (incl.pauze).
. Voorafgaand aan alle voorstellingen en in de pauze is het museumcafé geopend.
. Film is Duitstalig en niet ondertiteld.
. Attentie: in verband met de verwachte grote drukte is reservering noodzakelijk.
. Entreeprijs: 10,50 p.p. euro (MK e.d. niet geldig).
Nationaal Bevrijdingsmuseum 1944-1945
Wylerbaan 4, Groesbeek
Tel.: 024 – 397 4404
E-mail: info@bevrijdingsmuseum.nl
Internet: www.bevrijdingsmuseum.nl

MEER KLEVE & GRENSSTREEK, winkels, toerisme, etc.. Kleve en de grensstreek
MEER UITGAAN, activiteiten, cafe's, restaurants, etc.. Uitgaan Nijmegen en omstreken
Rubrieken
* Informatie over uitgaan, evenementen, activiteiten, feest, exposities, cursussen, onderwijs, vacatures, business en veel meer in Nijmegen en omgeving vindt u op Nijmegen Online
|
Dit bericht is geplaatst op vrijdag 10 februari 2012 en is ingedeeld in de categorieën: Algemeen, Arnhem, Grensstreek, Jeugd, Maatschappij, Uitgaan.
|