Gebroeders Van Limburg Festival 2012

Middeleeuwse optocht in Nijmegen – Foto’s Middeleeuwse manifestatie
Gebroeders van Limburgfestival 2012
24, 25 en 26 augustus 2012
Nijmegen, 9 augustus 2012
Gebroeders van Limburg Festival – Nijmegen 2012
Lééf en Proef de Middeleeuwen met meesterkok Pierre Wind
Het grootste Middeleeuwen festival van Nederland. In de binnenstad van Nijmegen:24, 25 en 26 augustus 2012, met eten en drinken, muziek, ridders, valkeniers, veldslag, etc.
Elk jaar, in het laatste weekend van augustus, staat de binnenstad van Nijmegen in het teken van de middeleeuwen. Vele honderden figuranten laten in de geboorteplaats van de fameuze kunstenaars, de gebroeders Herman, Paul en Jan van Limburg (ca. 1380-1416), de middeleeuwse wereld van hun wonderschone miniaturen zien.
Dit jaar willen we de bezoekers speciaal laten kennismaken met de ‘Geuren & Smaecken’ van de Middeleeuwen, met een smaakmarkt, geurroute, bierbrouwersgildes, workshops en lezingen. Meesterkok Pierre Wind en zeven andere koks geven demonstraties van middeleeuws koken.
Middeleeuwse Geuren & Smaecken zijn niet alleen heel apart en verrassend, maar ook lekker en gebaseerd op eerlijke en ambachtelijke bereidingswijzen met natuurlijke ingrediënten, zoals biologische en vergeten groenten. De Middeleeuwer dacht goed na over wat en hoe hij kookte: het moest in balans zijn met de natuurkrachten, het weer en de seizoenen, de dierenriem, de vier temperamenten en lichaamssappen. Een balans tussen droog en vochtig, koud en warm, zout en zuur…
Dit sluit aan bij de middeleeuwse visie op gezondheid. Nieuw op ons festival is de deelname van medici, o.a. van de Radboud Universiteit, die zich bezighouden met de Middeleeuwse geneeskunst: ‘Qualen & Gheneesconst’. Chirurgijnen, pestdokters en andere medici vertellen erover en laten het beleven in de St Jacobskapel.
In de Stevenskerk zijn er overdag kapelconcerten en lezingen over het thema van 2012, Geuren & Smaecken en de Soiree op de zaterdagavond staat in het teken van ‘De Vijf Zinnen’ met muziek van Datura, een middeleeuwse modeshow, een klucht en een kookdemonstratie van Pierre Wind en met middeleeuwse versnaperingen na afloop.
In het Valkhofpark keert het hofleven van de Valkhofburcht, destijds de grootste burcht van de lage landen, terug. Met eten en drinken aan het hof en elk uur nieuwe activiteiten, zoals het riddertoernooi van Gelre, een valkenier met roofvogels, middeleeuwse ambachten en muziek, verhalen en dans in de Sint Nicolaaskapel. Ook kinderen kunnen er hun hart ophalen met doorlopende middeleeuwse kinderspelen en door met ridders te strijden.
Aan de andere kant van het centrum, bij de middeleeuwse torens en muren van het Kronenburgerpark, staat een militair kampement en barst dagelijks ‘de Slag van 1388’ los. Met een trebuchet, een gevaarte van 11 ton en een werp arm van 8 meter, grote en kleine kanonnen en twee compagnies van soldaten wordt de stad belaagd. De gebroeders hebben in hun jeugd de overwinnaars, de ridders van het hertogdom Gelre, triomfantelijk in de stad zien weerkeren. Tienduizend stuiverlingen, kopieën van de Nijmeegse Rijngulden, worden als losgeld uitgedeeld.
Er is een nieuwe uitvoering van de Mariken van Nieumeghen, in de vorm van lokatietheater in zeven scènes met liedjes en muziek, waaronder een compleet nieuwe versie van het wagenspel Masscheroen. Inspiratiebron was de hertaling van Willem Wilmink: Mariken van Nieumeghen & Elckerlijc
De online-voorverkoop voor tickets voor het Valkhofpark en Kronenburgerpark (Combi ticket voor 7 € ) en Mariken van Nieumegen ( 8 €) is gestart via: www.gebroedersvanlimburgfestival.nl, en “bestellen”.
Hoogtepunt van het festival is op zondagmiddag ongetwijfeld weer de ‘Blijde Incomste’, de spectaculaire optocht van Kronenburgerpark via de Grote Markt naar het Valkhofpark. Vele honderden figuranten (soldaten, edelen, religieuzen, pestdokters, kooplieden en dit jaar ook de koningin van Sheba met koning Salomo) laten zien hoe een intocht in de middeleeuwen er uit zag.
De oudste stad ontroert met een bruisend, en ook ingetogen, festival waar jong en oud van genieten. Lééf en Proef de Middeleeuwen in Nijmegen!

Meer informatie: www.gebroedersvanlimburgfestival.nl - Foto’s Middeleeuwse manifestatie
MEER KUNST, kunstuitleen, poezie.. Kunst Nijmegen en omgeving
MEER EXPOSITIES, tentoonstellingen.. Exposities Nijmegen en omstreken
|
Dit bericht is geplaatst op vrijdag 24 augustus 2012 en is ingedeeld in de categorieën: Algemeen, Historie, Kunst, Maatschappij.
|